Изпотяването е едно от онези неща, за които не мислим, освен ако не се потим толкова много, че това да се отразява на качеството ни на живот. Или не забележим миризмата на тялото ни в резултат на изпотяването (да, всеки от нас има свой собствен мирис на тялото в зависимост от това как съдържанието на потта ни взаимодейства с бактериите по кожата), която ни кара да се чувстваме неудобно и притеснени на работна среща или такава с приятели. Има хора, които са сухи като пустиня дори след час бягане в парка, докато партньорът им в джогинга е подгизнал от пот.
Също като кръвта, която тече във вените и артериите ни, потта може да е източник на важна информация за здравето ни. И, както се казва в поговорката – „ние сме това, което ядем“, нашето хранене силно влияе, както на това колко се потим, така и на това как и на какво мирише потта ни.
Фино настроена система
Изпотяването на тялото е фино настроена система, която играе важна роля за нашето здраве и живота ни, защото поддържа телата ни с „точната температура“. Интересен факт е, че изпотяването подпомага възстановяването на кожата след нараняване, както и защитава тялото от някои бактерии, причиняващи инфекции. Нов факт за повечето хора е и това, че тялото ни отделя два вида пот, в зависимост от типа потни жлези.
Потта, секретирана от екринните потни жлези (които са по цялото тяло, но с най-висока плътност на дланите и стъпалата), е с високо съдържание на вода и без мирис. Потта, отделяна от апокринните потни жлези, намиращи се основно в областта на подмишниците, гърдите, челото и слабините, обикновено е с по-плътна консистенция и стерилна. Има и трети тип потни жлези, които имат характеристиката и на двете и са известни като апоекринни потни жлези. Въпреки че потта ни съдържа предимно вода, в нея се съдържат още малки количества магнезий, желязо, натрий, калций и калий.
Какво ни подсказва потта за нашето здраве
Ако се потите обилно, дори когато няма причина за това (хиперхидрозаа), много малко или изобщо, когато има условия за това (анхидроза), или ако потта ви е с по-остра миризма от обикновено, е възможно тялото ви да се опитва да ви даде знак, балансът ви е нарушен. Това е така, защото различните условия влияят по различен начин на това колко се потите и как мирише потта. Сигналите могат да бъдат за:
Бременност или менопауза – промените в нивата на хормоните, като тези, предизвикани от бременност или менопауза, могат да накарат жената да се поти пъти повече, отколкото обикновено.
Ниски нива на кръвната захар – ако тренирате усилено или ако сте диабетик, нивата на глюкозата в кръвта може да паднат под оптималния диапазон и това да е причина за по-обилно потене.
Стрес – не пренебрегвайте стреса. За разлика от потта, отделяна от екринните жлези за регулиране на телената температура, потта, която се отделя когато сме тревожни или под стрес се секретира от апокринните жлези, намиращи се в областта на слабините и подмишниците. Белтъците и мазнините, съдържащи се в тази пот, се смесват с бактериите по кожата и предизвикват по-неприятния мирис.
Прегряване на тялото – ако сте натоварени физически или сте навън в много горещ ден и спрете да се потите, това е знак, че може би сте дехидратирани или сте изложени на висок риск от топлинен удар.
Диабет – може да причини увреждане на нервната система, което от своя страна да повлияе на работата на потните жлези. Това увреждане може да предизвика по-обилно потене или пък по-слабо изпотяване от нормалното.
Болест на Паркинсон – може да засегне нервната система, която контролира изпотяването.
Алкохолизъм – може да е причина за обилно нощно изпотяване, дори и при опит за спиране на приема на по-големи количества алкохол.
Някои лекарства, като стероиди и антидепресанти, също могат да причинят изпотяване. Затова при прием на такива лекарствени препарати е задължително да разговаряме с лекуващия лекар за страничните ефекти, включително изпотяване, на лекарствата, които приемате.
Ако внезапно се изпотите много обилно, без видима причина, това може да е сигнал за сериозен здравословен проблем, като инфаркт, например. Ако имате и други признаци за прединфарктно състояние, незабавно трябва да се потърси медицинска помощ.
Храната и изпотяването
Храната, която консумирате и метаболизмът ви могат да повлияят силно върху това колко се потите, както и на това дали мирише и как потта ви. Много добра идея е да си водите дневник с какво се храните, ако се потите обилно или изобщо не се потите. В случай, че забележите промени в количеството пот, която отделяте, както и промяна в мириса ѝ, обърнете внимание какво сте яли в тези дни.
Предлагаме ви кратък списък на храните, които могат да предизвикат по-обилно изпотяване на тялото:
Пикантни храни – люти чушки, заради капсаицина, който се съдържа в тях
Кисели храни, Преработени храни, Храни с високо съдържание на захар, Много солени храни,
Сладоледа, Храни с високо съдържание на белтъци, Кофеин и алкохол
Ако усетите, че потта ви има по-неприятна миризма след хранене, тогава внимавайте с консумирането на чесън и лук. И двете са причина за това потта да мирише на сяра.
Други храни пък могат да помогнат да намалите изпотяването на тялото. Такива са:
Водата – помага най-много за регулиране на телесната температура
Храни с високо съдържание на калций, като млечните продукти, сьомга, сардини, леща, бадеми, листни зеленчуци и ревен
Зелен чай (безкофеинов) и зехтина
Храни, които са с високо съдържание на витамини от група В – сьомга, яйца, бобови растения, миди и листни зеленчуци
Плодове и зеленчуци с високо съдържание на вода – диня, маруля, портокали, пъпеш и краставици
Храни с високо съдържание на магнезий – бадеми, спанак, тиквени семки и авокадо
Никотинът е още едно вещество, което може да бъде причина за отделянето на повече пот от тялото. Затова отказването от пушенето може да доведе и до тази допълнителна полза – да се регулира изпотяването.
Източник: https://www.phlabs.com