Ето какво да направите при т.нар. „топлинно дразнене“
Прекомерното изпотяване – хиперхидроза предизвиква усещане за непрекъснато влажни и дори мокри подмишници, длани и стъпала (или поне през повечето време). Хората, които страдат от него често са смутени и притеснени. В много случаи с повишаването на влажността и температурата на тялото, изпотяването може да предизвика неприятен топлинен обрив.
Топлинният обрив, предизвикващ дразнене на кожата, може да се появи, когато потта се задържа под кожата. Това се наблюдава по-често, когато времето е горещо и влажно.
Ето как да разпознаете топлинния обрив, да го лекувате или да се предпазите от появата му.
Как изглежда и как се усеща топлинният обрив?
- ако се изпотявате повече от обикновено – хиперхидроза и забелязвате червени, сърбящи подутини по кожата ви;
- появяват се малки, повърхностни мехури по кожата ви;
- имате общо неприятно зачервяване;
имате топлинен обрив, известен още като „топлинно дразнене“.
Други симптоми могат да включват леко подуване и усещане за дразнене или парене по кожата. Топлинният обрив най-често се появява на гърдите, раменете, шията, бедрата, по гънките на кожата или навсякъде, където дрехите причиняват триене. Бебетата и малките деца са особено предразположени към топлинен обрив по лицето и шията и в областта на допир на тялото с пелените. Понякога пълните с течност торбички, появили се в следствие на топлинния обрив могат да се възпалят и напълнят с гной, което потенциално води до инфекция.
Какво причинява топлинен обрив?
Топлинният обрив се появява, когато потта се задържа под повърхността на кожата. Прониквайки в близките тъкани, потта може да доведе до образуване на малки джобове – подутини, които причиняват издайнически обрив и понякога малки мехури. Топлинният обрив е по-често срещан при бебета и малки деца, тъй като техните потни канали все още не са напълно развити и могат лесно да бъдат нарушени. Децата също са изложени на по-голям риск от топлинен обрив, тъй като по-бавно се адаптират към температурните колебания.
При възрастните топлинният обрив често се появява по време на пътуване до по-топло и влажно място (по-високата влажност на въздуха предизвиква по-обилно изпотяване), при внезапни промени във времето или ако извършвате дейности, които ви карат да се потите повече от нормалното (като упражнения или работа при по-високи температури).
Топлинният обрив също може да се появи при хора, които имат заболяване или нараняване, което ги задържа за продължителен период от време на легло или стол с повече пот и топлина, натрупана под тях. Предразположени към топлинен обрив са и хора, които спят завити с твърде много одеяла или с топли пижами. Стегнатите превръзки, лепенки от лейкопласт или стягащите дрехи също могат да увеличат риска от локализиран топлинен обрив. При хора с първична хиперхидроза често има съпътстващ дерматит (кожно дразнене) или топлинен обрив.
Как се лекува топлинния обрив?
Повечето топлинни обриви са леки и могат да се лекуват у дома с прости тактики за охлаждане. Дайте време и възможност на кожата да заздравее, като прекарвате повече време на по-прохладно място и предпазвате тялото си от допълнително изпотяване. Носете широки, удобни дрехи и такива от дишащи материи, особено върху онези части от тялото, страдащи от топлинен обрив. Срещу възпалението и раздразнението може да използвате крем с хидрокортизон 1% (не го използвайте върху лицето си), освен ако не е препоръчано от медицински специалист. Каламиновият лосион също може да действа успокояващо. Понякога овлажняването на местата засегнати от топлинен обрив може да помогне, но избягвайте всичко мазно, което може да запуши порите; алое вера, например, е добър избор. Студените компреси и хладките душове или вани (без сапун) също са полезни. Ако трябва да докоснете засегнатата кожа, леко потупвайте, вместо да чешете или използвайте нежна ексфолиация под душа.
Как може да се предотврати топлинния обрив?
Избягването на прегряването и изпотяването на тялото над нормалното е основно средство за предотвратяване на топлинния обрив. Също така е важно малките деца да се охлаждат и да се придържат към широки дрехи от дишащи материи. Избягвайте тесни и недишащи дрехи, които могат да влошат изпотяването. Знаем, че не винаги е възможно да останем хладни и сухи, особено при хиперхидроза, но дори намирането на начини да дадете на кожата почивка от изпотяване за няколко часа на ден може да помогне.
Други важни съвети за предотвратяване на топлинен обрив включват:
- Използване на антиперспиранти в областта на подмишниците, както и в областта на кожните гънки, които могат да бъдат предразположени към задържане на пот и появата на топлинен обрив. Уверете се, че кожата е напълно суха, преди да нанесете антиперспирант, за да избегнете потенциално дразнене на кожата. Не се притеснявайте, въпреки че антиперспирантите действат, като създават повърхностни тапи, за да блокират отделянето на пот върху кожата от жлезите, това е различно от процеса на изпотяване под кожата, който причинява топлинен обрив. При антиперспирантите, когато един канал се затвори, има механизъм за биологична обратна връзка, който след това кара свързаните потни жлези да произвеждат по-малко пот. При топлинен обрив, от друга страна, потта се просмуква от потния канал в близките кожни тъкани, където не ѝ е мястото и където причинява дразнене.
- Да останете добре хидратирани при високи температури на въздуха, особено ако спортувате или работите на открито.
- Да се стремите да стоите на прохладно място през лятото, при гореща вълна или ако пътувате в по-топла страна. Опитайте да вземете хладки вани или душове; носенето на светла шапка с широка периферия; прилагане на хладни компреси (особено на врата, подмишниците или краката за бърз охлаждащ ефект); стоене на закрито или по възможност на сянка; поддържане на местата за спане хладни и използване на дишащо, влагоотвеждащо спално бельо; избягване на горещи храни, тежки и пикантни храни, когато топлината и влажността са високи; и поддържане на спрей бутилка под ръка за периодично пръскане.
Обикновено топлинният обрив (дори при бебета и малки деца) ще изчезне от само себе си. Но ако забележите признаци на инфекция или топлинно изтощение, свържете се с вашия лекар.
Предупредителните признаци, свързани с обрива и потенциалната инфекция, включват:
- Треска или втрисане;
- Обрив, който не изчезва след няколко дни охлаждане;
- Повишена болка, подуване, зачервяване или топлина около засегнатата област;
- Изтичане на гной от обрива;
- Подути лимфни възли в областта на подмишниците, шията или слабините.
Предупредителните признаци за топлинно изтощение включват:
- Хладна, влажна кожа с настръхвания (дори в жегата);
- Обилно, необичайно изпотяване;
- Припадък;
- Замаяност;
- Умора;
- Учестен пулс;
- Ниско кръвно налягане или замаяност при преминаване от седнало в изправено положение;
- Мускулни крампи;
- Гадене;
- Главоболие.
Ако вие или някой друг изпитва топлинно изтощение се препоръчва още:
- Спиране на всяка дейност;
- Почивка;
- Преместване на по-хладно място;
- Пиене на хладка вода или напитки, съдържащи електролити.
Свържете се вашия лекар или със спешна медицинска помощ, ако признаците или симптомите на топлинно изтощение не се подобрят или се влошат. Потърсете незабавно медицинска помощ, ако ситуацията прогресира до объркване, възбуда, загуба на съзнание или ако прегрелият човек не може да пие вода.
За повече идеи как да се справяте с обилното изпотяване следвайте нашия информационен блог. И не пропускайте ефективните процедури за справяне с обилното изпотяване, които предлагаме – miraDry и HIDREX