Как да избегнем дехидратацията
Тялото ни е около 50-70% вода и всички клетки, тъкани и органи зависят от нея, за да функционират нормално. Водата в тялото ни помага много за добрия метаболизъм – добрата перисталтика и отделянето на крайни продукти от метаболизма, например чрез урината, подпомага поддържането на телесната температура, спомага за смазването на ставите, защитава тъканите и органите, включително мозъка и ни кара да се чувстваме добре в собственото си тяло. Дори и леката дехидратация може да ни направи мудни, да предизвика главоболие и да се чувстваме замаяни от нея.
Всеки ден губим вода – с изпотяването и с урината, затова трябва да приемаме достатъчно количество, за да компенсираме загубата. Това става с пиене на вода или приемане на храни богати на течности (около 20% от приема на течности при хората идва по време на хранене).
Средно, според Националната академия на науките, инженерството и медицината на САЩ, повечето жени се нуждаят от почти 12 чаши (или 2,7 литра) течности на ден, а повечето мъже се нуждаят от почти 16 чаши (или 3,7 литра) течности на ден.
Добро практично правило е – пийте вода винаги, когато почувствате жажда!
Но ако се потите прекомерно (ако имате хиперхидроза) и едновременно с това спортувате активно, което причинява допълнително изпотяване, живеете или пътувате до голяма надморска височина или живеете на географска ширина, където е топло и влажно, трябва да пиете дори повече течности.
Сигурно се питате колко още? Може да използвате следната формула на Американския колеж по спортна медицина – добавяйте по 1,5 чаша (около 350 милилитра) вода към дневния си прием за всеки 30 минути упражнения (спорт). Счита се, че приемът на течности е достатъчен, ако рядко изпитвате жажда, отделяте вода, чрез урината на всеки 2 до 4 часа.
Ако искате да изчислите още по-точно количеството вода, което трябва да приемате на ден, е добре да вземете предвид и телесното си тегло. Препоръчва се приема на 15 милилитра вода на ден на всеки половин килограм от теглото ви. Например, ако тежите 90 кг., тогава имате нужда от поне 3 литра течности на ден. Ако тренирате и един час/дневно, ще трябва да добавите още 1 литър към уравнението или така приемат на течности ще достигне 4 литра.
За съжаление, все още няма много изследвания как хиперхидрозата може или не може да повлияе на хидратацията на тялото. Логично е, обаче, че в зависимост от това по колко пъти на ден човек се изпотява прекомерно, трябва и да компенсира загубата на течности с дневния им прием, за да вземе под внимание това, че е нужно да се добавят повече течности в дните, когато прекомерното изпотяване е по-тежко.
Не малко хора с хиперхидроза се опитват да ограничат приема на течности с надеждата, че така обилното изпотяване ще намалее. Като се има предвид колко важна е водата за тялото ни и широкия спектър от последствията от дехдратацията, това не се препоръчва.
Електролитите и „спортните“ напитки
Тялото ни се нуждае от вода, но и от електролити (минерали), за да помогне задържането на течности и поддържането на подходящ воден баланс. Електролитите помагат за регулиране на кръвното налягане, съкращаването на мускулните влакна и поддържане на правилното функциониране на тялото.
Ключовите електролити са: натрий, калий, хлорид, магнезий, калций, фосфат и бикарбонати.
Ако загубите значително количество електролити (чрез прекомерно изпотяване, интензивни упражнения, повръщане или диария), може да се дехидратирате, да се почувствате зле или да получите мускулни крампи, дори нещо по-тежко.
За щастие повечето хора, всъщност няма нужда да мислят за електролитите, защото ги получават с храните като: банани, авокадо, картофи, бобови растения, пъпеши, млечни продукти и листни зеленчуци. Ако не сте сигурни, че получавате достатъчно електролити, обърнете внимание на храненето.
Според експертите, ако тренирате един час/дневно или по-малко, хидратирането чрез прием на вода е достатъчно. Но ако тренирате повече от час – час и половина или навън е много горещо, тогава електролитната напитка е добра по време или след тренировка.
Препоръчително е да следите и за често срещани симптоми на нарушен електролитен баланс като:
Мускулни потрепвания
Мускулни крампи
Повишена жажда
Нужда от сол
Раздразнителност
Не забравяйте, че храните също хидратират, като добавят вода и необходимите електролити. Добри комбинации от течности и електролити са: диня и пъпеш, домати, краставици, ягоди, камби, целина, маруля, спанак, праскови, портокали, обезмаслено мляко, кокосова вода, бульони, супи, кисело мляко, грейпфрут и извара.
Източник: https://www.sweathelp.org/home/news-blog/543-fact-check-hyperhidrosis-treatments.html