Да. Може да бъде много трудно да се живее с прекомерно изпотяване. Всички знаем това. Но има нови изследвания, доказващи реалното страдание, което изпитват хората, страдащи от хиперхидроза.
Резултатите от скорошно проучване показват, че все още има какво да се направи в посока образование и подкрепа за хората с хиперхидроза, но има и надежда, защото те не са сами в това, което преживяват. Качествено проучване върху влиянието на прекомерното изпотяване върху ежедневието на пациентите беше публикувано в списание Health and Quality of Life Impacts. За да проведат изследването, учените са интервюирали и са проучили 71 души (предимно в Обединеното кралство), които се самоопределят като страдащи от първична хиперхидроза.
Интересното е, че изследователите откриха, че хиперхидрозата засяга качеството на живот на хората по много сходен начин, независимо от зоната, в която се потят прекомерно. Също така, заболяването засяга много (може би почти всички) аспекти от живота и поставя сериозни предизвикателства пред хората.
Ето само част от примерите:
Отрицателни емоции
69% от участниците в проучването са казали, че изпитват емоционални последици от прекомерното си изпотяване. Повечето участници съобщават, че са постоянно притеснени от видимото изпотяване. Някои от хората споделят, че изпитват тъга, гняв и безнадеждност.
Самоувереност
По-голямата част от анкетираните съобщават, че имат ниска самооценка и самочувствие в резултат от хиперхидрозата. Един от участниците казва: „Това понижава сериозно самочувствието ми и ме кара да се чувствам ужасно …“
Ограничения и липса на контрол
50% от хората с хиперхидроза в това проучване посочват, че чувстват ограничения поради прекомерното си изпотяване. Някои казват, че хиперхидрозата взема връх в животa им. Един от интервюираните описва живота си с хиперхидроза като „в капан“.
Работни или училищни задачи
63% от участниците казват, че изпотяването им пречи на представянето им в работа или в училище. Мнозинството считат това за най-негативното въздействие на състоянието си.
Кариера
33% съобщават, че изборът им на кариера е бил повлиян от състоянието им. Един от участниците споделя, че се е отказал от възможността да стане полицай и “се е примирил със скучна офисна работа”.
Социален живот
75% от изследваните казват, че биха изпитали затруднения, ако попаднат в публичното пространство. 57% съобщават за трудности при взаимодействието с други хора. Обикновени ситуации, като например работа в споделен офис, парти, вечеря в ресторант, използване на обществен транспорт или ходене на кино, бяха докладвани като предизвикателни. Участниците казват, че често избягват подобни ситуации.
Физически контакт
Повечето участници споделят, че се чувстват неудобно да влизат във физически контакт с други хора, защото се страхуват от реакциите им от тяхното изпотяване. В резултат на това те избягват да докосват, да се държат или да се ръкуват, да седят до други хора или и да танцуват. Някои от участниците казаха, че се смущават при всякакъв физически контакт. А ето какво каза един от участниците в проучването: „Не съм в състояние да докосна съпруга си, дъщерите и внуците си, без първо да мисля как да го направя, без те действително да имат контакт с кожата ми.“ Участниците в проучването също съобщиха, че избягват да излизат навън, на публични места и това пречи за поддържането на важни взаимоотношения.
Физически дискомфорт и кожни проблеми
За 40% от участниците в изследването хиперхидрозата е свързана с физически дискомфорт. Участниците в проучването свидетелстват, че изпитват дискомфорт във връзка петната от пот по дрехите си, влажните крака и „потта, капеща в очите“. 17% от пациентите съобщават за други кожни проблеми, които приписват на постоянна влага поради хиперхидрозата. Най-честите от тях са възпалена и напукана кожа.
Начин на живот
61% от пациентите казват, че изпотяването влияе върху избора им на дрехи, по-специално материал, цвят и дизайн. Респондентите също така съобщават, че не могат да се насладят на определени развлекателни дейности и не могат да пътуват на места, където времето е топло.
Хоби
41% от пациентите казват, че изборът им на хобита е засегнат от хиперхидроза. Активности като колоездене, упражнения във фитнес залата, свирене на музикални инструменти, йога, четене на книги или вестници, а също така и плетене не са за предпочитане. Един пациент каза: „Не обичам да тичам на открито… хората са склонни да ме заглеждат, когато съм изпотен и това ме изнервя“.
Ежедневни дейности
По-голямата част от анкетираните твърдят, че хиперхидрозата на дланите пречи на общи задачи като хващане на предмети, натискане на дръжките на вратите, отваряне на буркани, работа с инструменти, шофиране, пазаруване и други дейности с ръцете. 33% са казали, че имат затруднения с домакинските задължения като почистване, готвене, гладене и грижи за малки деца.
Използване на технологии
20% от анкетираните съобщават за проблеми при използване на тъч скрийни, а също така и компютърни клавиатури, компютърни мишки, мобилни телефони и сензорни екрани.
Лична хигиена и специални задължения
17% процента от изследваните лица споделят, че полагат допълнителни грижи, за да останат „чисти“, като например да вземат душ няколко пъти на ден, да сменят дрехите или обувките си и да нанасят често силни антиперспиранти.
Недостиг на информация
Близо една трета от участниците в проучването посочиха, че намират наличната в момента информация за хиперхидрозата за недостатъчна. По-специално, участниците биха искали да знаят какво причинява хиперхидроза и какви са най-новите начини за лечение. Пациентите също изразиха притеснения относно нивото на познание сред практикуващите здравни грижи за състоянието.
Горните резултати показват, че въздействието на хиперхидрозата върху живота на хората е много обширно и засяга всички сфери на живота – от ежедневните домакински дела и родителството до самочувствието и личните взаимоотношения.
Ако страдате от хиперхидроза и имате нужда от помощ, не се колебайте да ни се обадите. Киника Либерти е първият център в България за лечение на хиперхидроза и разполага с опит, знания и най-новите технологии за лечение на това състояние.
По материали от Sweathelp.org