Телесната миризма е неприятният мирис, който тялото ни отделя, когато бактериите по кожата ни, разграждат потта в киселини.
Какво представлява телесната миризма?
Това е естествената миризма на тялото, която за някого може да бъде неприятна. Обикновено тялото започва да излъчва миризма по време на пубертета. Хората с наднормено тегло, тези, които редовно ядат пикантни храни, както и с определени медицински състояния, като диабет, е по-вероятно да излъчват неприятна миризма. Същото се отнася и за хората, които се потят прекалено много.
Понякога обаче нивото на солта в потта им е твърде високо, за да могат бактериите да се разпаднат, в зависимост от това в коя зона се появява излишното изпотяване и кой вид потни жлези са включени.
Мирисът на тялото най-често се появява в следните зони:
- стъпалата;
- слабините;
- мишниците;
- гениталиите;
- пубисът и други окосмени части;
- пъпът;
- анусът;
- зад ушите;
- останалата част от кожата, в по-малка степен.
Миризмата на тялото може да бъде приятна или специфична и може да се използва за идентифициране на хора, особено от кучета и други животни. Уникалната миризма на тялото на всеки човек може да бъде повлияна от диетата, пола, здравното състояние и приеманите лекарства.
Причини
Телесната миризма се причинява от разграждането на потта от бактерии и до голяма степен е свързана с апокринните жлези. Повечето телесни миризими се излъчват от тях.
Тези жлези се намират в гърдите, гениталната област, клепачите, подмишниците и ухото. В гърдите те отделят мастни капки в кърмата. В ухото те спомагат за образуването на ушна кал. Апокринните жлези по кожата и клепачите са потни жлези.
Повечето от апокринните жлези са разположени по кожата в слабините, под мишниците и около зърната на гърдите и обикновено излъчват миризма. Те са мирисни жлези.
Апокринните жлези са главният виновник за миризмата на тялото, защото потта, която произвеждат, е богата на протеини, които бактериите могат лесно да разградят.
Какво причинява неприятната миризма на краката?
Когато носим обувки и чорапи влагата от стъпалата се задържа и се изпарява много по-трудно и така бактериите имат повече „храна“, която преобразуват в миризливи вещества. Влажните крака също повишават риска от развитие на гъбички, които също могат да отделят неприятни миризми.
Предотвратяване
Подмишниците имат голяма концентрация на апокринни жлези, което прави тази област податлива на бързо развитие на телесна миризма.
Следните стъпки могат да помогнат за контрол на неприятната миризмата на подмишниците:
1) Поддържайте подмишниците си чисти: Редовно ги измивайте с антибактериален сапун, за да поддържате нивата на бактериите ниски, което ще намали мириса.
2) Косми: Когато подмишниците имат косми, те забавят изпаряването на потта, което дава на бактериите повече време, за да я разградят на миризливи вещества. Установено е, че редовното обезкосмяване на подмишниците помага за контрол на миризмата на тялото в тази област.
3) Дезодорант или антиперспирант: Дезодорантите правят кожата по-киселинна, което затруднява развитието на бактериите. Антиперспирантът блокира изпотяващото действие на жлезите, което води до по-малко изпотяване. Някои изследвания обаче показват, че антиперспирантите могат да причинят рак на гърдата или да повишат риска от рак на простатата. Това проучване предполага, че настоящото изследване е нееднозначно по отношение рисковете от използването на спрейове против изпотяване.
Вече на пазара се предлагат дезодоранти и антиперспиранти с натурални съставки.
Съвети за предотвратяване на неприятната миризма на краката
От социална гледна точка миризмата, излъчвана от краката е по-малък проблем от тази под мишниците, тъй като неприятната миризма обикновено се задържа в обувките и чорапите.
Въпреки това, миризмата може да стане явна, ако човек с миризливи крака посети място, където обувките се свалят преди влизане, какъвто е обичаят в различни страни и жилищни домове.
Следните стъпки могат да помогнат за контролиране на миризмата на краката:
1) Мийте краката си поне веднъж на ден: Топлата вода по-добре убива бактериите по-добре, отколкото студената вода. След това старателно подсушете стъпалата си, включително между пръстите.
2) Чорапи: Те трябва да позволяват на потта да се изпари. Най-добрите чорапи са направени от комбинация от изкуствени влакна и вълна. Носете чисти чорапи всеки ден.
3) Обувки: Ако носите маратонки или обувки с изкуствен хастар, уверете се, че не е за дълго. Кожената подплата спомага по-добре за изпаряването на потта. Най-добре не носете един и същи чифт обувки два поредни дни, защото не изсъхват напълно през нощта.
4) Пемза: Бактериите процъфтяват върху мъртва кожа. Ако подметките на краката ви имат остатъци от мъртва кожа, отстранете ги с пемза.
5) Дезодоранти и антиперспиранти: Попитайте вашия фармацевт за специални дезодоранти и антиперспиранти за крака. Ако имате микоза не трябва да използвате дезодоранти или антиперспиранти, а първо третирайте гъбичната инфекция с подходящи лекарства.
6) Разхождайте се: Винаги, когато можете, ходете боси или поне сваляйте обувките си редовно.
Контрол върху телесната миризма
Следните действия могат да помогнат за контрол на миризмата на тялото:
Ежедневно измиване с топла вода: Взимайте душ или вана поне веднъж на ден. Не забравяйте, че топлата вода помага за унищожаването на бактериите, които се намират върху кожата ви. Ако времето е горещо, помислете за къпане по-често от веднъж на ден.
Дрехи: Естествените влакна позволяват на кожата да диша, което води до по-добро изпаряване на потта. Такива са вълна, коприна или памук.
Избягвайте пикантните храни: къри, чесън и други пикантни храни имат потенциала да направят миризмата на потта по-остра. Някои експерти смятат, че диета с високо съдържание на червено месо също може да повиши риска от неприятна миризма на тялото.
Алуминиев хлорид: Обикновено това вещество е основната активна съставка в антиперспирантите. Ако посочените по-горе домашни лекове не повлияят на вашето тяло, говорете с фармацевт или с лекар за подходящ продукт, съдържащ алуминиев хлорид. Спазвайте внимателно инструкциите, които са ви дадени.
Ботулинов токсин: Това е токсин, произведен от Clostridium botulinum; той е най-отровното биологично вещество, което ни е известно. Въпреки това, днес много малки и контролирани дози се използват в различни области на медицината. Сравнително съвременно лечение е достъпно за хората, които се потят прекомерно под мишниците.
На лицето се поставят приблизително 12 инжекции ботулинов токсин в мишниците – процедура, която не трае повече от 45 минути. Токсинът блокира сигналите от мозъка до потните жлези, което води до по-малко изпотяване в целевата зона. Едно лечение може да продължи от два до осем месеца.
miraDry: Използва топлинна енергия за деструкция на потните жлези под мишниците. Това е най-надеждният и съвременен метод, който води до трайно намаляване на изпотяването, миризмата и окосмяването. Правят се една или две процедури, които водят до намаляване на изпотяването до 82%. При този метод не се получава компенсаторно потене. Процедурата не е евтина и не се покрива от Здравната каса или медицинска застраховка, но се изплаща в дългосрочен план.
HIDREX: Това е уред, който лекува изпотяването на длани и стъпала, използвайки метода йонофореза – преминаване на електрически ток през кожата. Йонофорезата улеснява придвижването на молекули в кожата под влиянието на електрически ток. Този тип лечение използва обикновена вода като средство за трансмисия на електрическия ток, който мобилизира натриевите йони в частите от тялото, потопени във вода. Тази процедура възпрепятства функционирането на потните жлези. С намаляване на изпотяването по стъпалата, намалява и миризмата, която го съпътства.
Хирургия: Когато самостоятелните грижи и медицинските мерки не са ефективни при лечение на неприятната миризма на тялото, лекарят може да извърши хирургична процедура, наречена ендоскопска торакална симпатектомия (ETS), която разрушава контролиращите изпотяването нерви под кожата на мишниците.
Тази процедура е крайно решение и има риск от увреждане на нерви и артерии в областта. Възможно е и да увеличи изпотяването в други части на тялото, известно като компенсаторно изпотяване.
Кога да посетите Вашия лекар
При някои медицински състояния може да забележите промяна в начина, по който се потите или в миризмата си. Важно е да се обърнете към лекар, за да идентифицирате тези състояния.
Например, свръхактивната щитовидна жлеза или менопаузата може да накарат хората да се потят много повече, докато чернодробните заболявания, бъбречните заболявания или диабетът могат да променят консистенцията на потта, така че човек да мирише по различен начин.
Трябва да посетите лекар, ако:
- започнете да се изпотявате през нощта;
- започнете да се изпотявате много повече от обикновено, без логична причина;
- избива ви студена пот;
- изпотяването нарушава ежедневието ви.
Посетете Вашия лекар, ако тялото ви мирише по-различно от обикновено. Плодовият мирис може да е свързан с диабет, поради високите нива на кетони в кръвния поток. Чернодробно или бъбречно заболяване често може е причина за миризма, подобна на белина, поради натрупване на токсини в тялото.
По материали от: Medical News Today