Хиперхидрозата, известна още като полихидроза или судорея, е състояние, характеризиращо се с прекомерно изпотяване. То може да засегне само една област или цялото тяло. Макар и да не е животозастрашаващо, то може да създава неудобство, срам или психологическа травма.
В тази статия ще разгледаме причините, симптомите и диагностицирането на хиперхидроза.
Кратки факти за хиперхидрозата:
- Хиперхидрозата обикновено започва да се проявява в пубертета;
- От хиперхидроза страдат между 5 и 10% от световното население;
- Зоните, които най-често са засегнати са крака, ръце, лице и подмишници;
- Съществуват различни начини за намаляване на симптомите.
Какво представлява хиперхидрозата?
Прекомерното изпотяване е най-активно в зоните, в които има висока концентрация на потни жлези – длани, стъпала, подмишници и слабини.
- Фокална хиперхидроза: Когато прекомерното изпотяване е локализирано. Например, палмоплантарната хиперхидроза е прекомерно изпотяване на дланите и ходилата.
- Обща хиперхидроза: Прекомерното изпотяване засяга цялото тяло.
Хиперхидрозата може да се прояви още от раждането или да се развие по-късно в живота. Въпреки това, в повечето случаи прекомерното изпотяване започва по време на тийнейджърските години.
Състоянието може да се дължи на здравословен проблем или да няма очевидна причина:
- Първична идиопатична хиперхидроза: “Идиопатична” означава “неизвестна причина”. В повечето случаи този тип хиперхидроза е локализирана.
- Вторична хиперхидроза: Пациентът се изпотява прекалено много поради здравословно състояние като затлъстяване, подагра, менопауза, тумор, отравяне с живак, захарен диабет или хипертиреоидизъм (свръхактивна щитовидна жлеза).
При някои хора, симптомите на хиперхидроза са толкова тежки, че причиняват сериозен дискомфорт и тревожност. Могат да бъдат засегнати всички сфери на живот като избора на кариера, дейностите в свободното време, личните взаимоотношения, представата за себе си и емоционалното благосъстояние.
За щастие, има няколко варианта, които могат да лекуват симптомите ефективно. Най-голямото предизвикателство при лечението на хиперхидроза е значителният брой хора, които не търсят медицинска помощ или поради срам, или защото не знаят, че съществува ефективно лечение.
Симптоми
Хиперхидрозата се определя като изпотяване, което нарушава нормалните дейности. Епизодите на прекомерно изпотяване се появяват поне веднъж седмично, без ясна причина и оказват влияние върху социалния живот или ежедневните дейности.
Признаците и симптомите на хиперхидроза могат да включват:
- Лепкави или влажни длани на ръцете;
- Лепкави или мокри стъпала на краката;
- Често изпотяване;
- Забележимо изпотяване, което навлажнява дрехите.
Хората с хиперхидроза имат следните преживявания:
- Дразнещи и болезнени кожни проблеми, като гъбични или бактериални инфекции;
- Тревожност за състоянието на дрехите си заради петната под мишниците;
- Нежелание за физически контакт;
- Стеснителеност;
- Социална изолация, понякога водеща до депресия;
- Избор на работа, която не изисква физически контакт или човешко взаимодействие;
- Отделяне на много време всеки ден в дейности като смяна на дрехи, избърсване, поставяне на салфетки или подложки под мишниците, измиване, носене на обемисти или тъмни дрехи
- Изпитват повишена тревожност от миризмата на тялото си.
Експертите не са сигурни защо, но прекомерното изпотяване по време на сън не е често срещано при хора с първична хиперхидроза.
Причините
Причините за първичната хиперхидроза не са добре проучени, а за вторичната има дълъг списък с известни причини.
Причини за първичната хиперхидроза
Доскоро се смяташе, че първичната хиперхидроза е свързана с психическото и емоционалното състояние на пациента, че състоянието е психологическо и от него страдат само стресирани, тревожни или неспокойни индивиди.
Въпреки това, последните изследвания показват, че индивидите с първична хиперхидроза не са по-склонни към чувство на тревожност, нервност или емоционален стрес, отколкото останалата част от населението, когато са изложени на същите въздействия.
Всъщност е точно обратното – емоционалните и психическите чувства, изпитвани от много пациенти с хиперхидроза, се дължат на прекомерното изпотяване.
Проучванията показват също, че някои гени играят роля в хиперхидрозата, което я прави до голяма степен наследствена. По-голямата част от пациентите с първична хиперхидроза имат роднина с подобни симптоми
Причини за вторичната хиперхидроза
- Увреждане на гръбначния мозък;
- Злоупотреба с алкохол;
- Безпокойство;
- Диабет;
- Подагра;
- Сърдечно заболяване;
- Хипертиреоидизъм – свръхактивна щитовидна жлеза;
- Прекалена пълнота;
- Болест на Паркинсон;
- Бременност;
- Дихателна недостатъчност;
- Херпес зостер;
- Някои видове рак, като например болестта на Ходжкин;
- Някои инфекции – HIV, малария, туберкулоза (туберкулоза);
- Някои лекарства, включително някои антидепресанти, антихолинестерази (за болестта на Алцхаймер), пилокарпин (за глаукома), пропранолол (за високо кръвно налягане);Злоупотреба с наркотични вещества.
Диагностициране
Първоначално лекарят може да се опита да изключи всички основни заболявания, като свръхактивна щитовидна жлеза (хипертиреоидизъм) или ниска кръвна захар (хипогликемия) чрез изследвания на кръв и урина.
Пациентите ще бъдат разпитани за моделите на тяхното изпотяване – кои части от тялото са засегнати, колко често се случват епизоди на изпотяване и дали се проявява проблемът по време на сън. На пациента може да бъдат зададени редица въпроси за въздействието на прекомерното изпотяване. Въпросите могат да включват:
- Носите ли нещо, което ви помага да се справите с изпотяването като салфетки, антиперспиранти, кърпи или подложки?
- Хиперхидрозата влияе ли на вашето поведение или психическо състояние, когато сте на обществено място?
- Хиперхидрозата има ли някакъв ефект върху Вашата заетост?
- Губили ли сте някога приятел поради хиперхидроза?
- Колко често сменяте дрехите си?
- Колко често се измивате или взимате душ?
- Колко често мислите за изпотяването си?
Естествени средства за защита
- Антиперспиранти – дезодорантите не спират изпотяването, но спрейовете против изпотяване го правят. Някои антиперспиранти включват алуминиев хлорид, който запушва потните жлези.
- Подложки под мишниците.
- Дрехи – някои синтетични влакна, като например найлон, могат да влошат симптомите. Свободните дрехи от естествени материи са добър избор.
- Обувки – синтетичните материали влошават симптомите. Препоръчват се естествени материали като кожа.
- Чорапи – някои чорапи абсорбират по-добре влагата, като дебели, меки, изработени от естествени влакна.
Ако тези мерки не са ефективни, медицинското лечение може да помогне.
Усложнения
Ако хипрехидрозата не се лекува, тя може да доведе до усложнения.
- Инфекции по ноктите: Особено инфекции на ноктите на краката.
- Брадавици: Кожни образувания, причинени от HPV (човешки папиломен вирус).
- Бактериални инфекции: Особено около космените фоликули и между пръстите.
- Топлинен обрив: Сърбеж, червен кожен обрив, който често причинява усещане за парене или изтръпване. Топлинният обрив се развива, когато потните канали се блокират и потта остава под кожата.
- Психологическо въздействие: Прекомерното изпотяване може да повлияе на самочувствието, работата и взаимоотношенията на пациента. Някои хора могат да станат тревожни, емоционално стресирани, социално оттеглени и дори депресирани.
Човек с хиперхидроза търси медицинска помощ, след като живее с това състояние в продължение на средно 9 години. В наши дни симптомите на прекомерното изпотяване могат да бъдат бързо и ефективно лекувани.
В клиника Либерти България предлагаме най-съвременното и иновативно решение на този проблем с miraDry. Научете повече тук.
Източник: Medical News Today