Прекомерното изпотяване се дели най-общо на две категории, за да помогне на лекарите и страдащите да разберат причината за проблема и след това да се подходи към лечение. Двата вида хиперхидроза са: първична локализирана и вторична генерализирана. Разбирането на разликата е една от най-важните стъпки в лечението на хиперхидрозата.
Първичната хиперхидроза е заболяване, което не е причинено от друго медицинско състояние, нито е страничен ефект от лекарства. Прекомерното изпотяване е самото медицинско състояние. Този тип изпотяване се появява на много специфични области на тялото (известни като фокусни зони) и обикновено е “симетрично”, което означава, че и лявата, и дясната страна на тялото са засегнати по сходен начин. Най-често срещаните фокусни зони са дланите и стъпалата, подмишниците и лицето или главата. Забележете, че казваме „и“, когато изброяваме фокусните зони? Това е така, защото повечето хора с хиперхидроза изпитват прекомерно изпотяване в повече от една област. Например хората, чиито длани се потят, почти винаги страдат от изпотяване и в зоната на стъпалата.
Първичната хиперхидроза често започва в детството или юношеството, особено хиперхидрозата в областта на дланите и стъпалата. Важно е да се отбележи, че въпреки хората с първична хиперхидроза да имат епизоди на прекомерно изпотяване поне веднъж седмично, те обикновено не се потят по време на сън. Също така първичната хиперхидроза може да бъде наследствена и много членове на едно и също семейство да страдат от това състояние (но за съжаление мнозина не говорят за това помежду си поради притеснение).
Можете да определите дали имате първична или вторична хиперхидроза като си отговорите на няколко въпроса, както са описани (и публикувани в списанието на Американската академия по дерматология, 2004, том 51, стр. 274-86) от дерматолога от САЩ д-р Дий Анна Глейзер. Тя е председател на Международното дружество по хиперхидроза и международно признат експерт по хиперхидроза. „Първо, казва д-р Глейзер, задайте си въпроса се дали сте имали локализирано прекомерно изпотяване в продължение на поне шест месеца без видима причина. Ако отговорът е „да“, следващата стъпка е да определите дали отговаряте на поне два от следните критерия“:
- Изпотяването ви е сравнително симетрично, което означава, че се потите еднакво от двете страни на тялото си.
- Обилното потене нарушава ежедневните ви дейности.
- Поне веднъж седмично наблюдавате изпотяване в съответната зона.
- Свръхизпотяването се е появило преди 25-годишната ви възраст.
- Има и други членове на семейството ви, които страдат от прекомерно изпотяване.
- Не се потите, когато спите.
Ако отговаряте на поне два от горните критерии, има вероятност да страдате от първична локализирана хиперхидроза и трябва да си уговорите среща с лекар, запознат с възможностите за лечение на този тип проблеми. Някои лекари смятат, че над 90% от хората, които страдат от прекомерно изпотяване, са диагностицирани с първична хиперхидроза.
Другият основен вид хиперхидроза се нарича вторична генерализирана хиперхидроза. Този вид прекомерно изпотяване се причинява от друго медицинско състояние или е страничен ефект от лекарство. Ето защо той се нарича вторичен – защото е следствие на нещо друго. За разлика от първичната хиперхидроза, хората с вторична изпитват изпотяване на по-големи части от тялото. Друга ключова разлика между двата вида хиперхидроза е, че хората с вторична хиперхидроза често имат симптоми по време на сън. При нея, прекомерното изпотяване обикновено започва в зряла възраст, докато първичната – в детска или юношеска възраст. Намирането на потенциално лечение за вторично свръхизпотяване често включва първо да се определи какво медицинско състояние или лекарство може да бъде в основата на проблема, за да не се елиминира важен симптом на основното състояние.
При наличието на вторична хиперхидроза също е важно да посетите компетентен лекар, като например такъв по вътрешни болести, който да прегледа вашата медицинска история, да ви направи преглед и всички необходими изследвания, да разгледа всички лекарства, които приемате. Не забравяйте да съобщите на лекаря си за медикаментите, които използвате, включително такива без рецепта, а също билкови и натурални продукти.
Ако смятате, че страдате от вторична хиперхидроза, трябва да знаете, че съществува списък на лекарствата, които могат да причинят прекомерното изпотяване като страничен ефект и списък на заболявания и състояния, които могат да причинят прекомерното изпотяване като симптом. Разбира се, не всеки, който приема някое от тези лекарства или страда от едно от тези състояния, ще изпита свръхизпотяване. Списъците са предоставени като отправна точка за дискусия с лекар. Само добре осведомен лекар може да диагностицира и лекува хиперхидроза.
Списък на лекарствата и медикаментите, които причиняват хиперхидроза като страничен ефект.
Също така ви предоставяме полезен списък от болести и състояния, които могат да причинят хиперхидроза, за да видите колко е важно да разберете напълно причината за вашето изпотяване.
Заповядайте в Клиника Либерти, където нашите специализирани лекари ще ви консултират и ще ви помогнат с диагностицирането на проблема ви. Прочетете за съвременната американска технология miraDry, която дава моментни и трайни резултати без хирургична намеса.
По материали от: Sweat Help